Za Kašpárkem na nedobytný hrad Hohnstein
Za Kašpárkem na nedobytný hrad Hohnstein
Středně náročnou cyklotrasu Saským Švýcarskem začneme ve Hřensku, odkud vyrazíme po silnici přes bývalý hraniční přechod Schmilka, kde již začíná cyklotrasa. Po ní dojedeme do malebného lázeňského městečka Bad Schandau. Můžeme zde navštívit expozici a infocentrum v NationalparkZentrum Sächsische Schweiz.
Město projedeme celé po nábřežní cyklostezce podél Labe a za Bad Schandau odbočíme vpravo na Porschdorf. Po silnici projíždíme krásným údolím Tiefer Grund kolem bývalého mlýna Grundmühle až do Hohnsteinu. Po prohlídce města a hradu, který sloužil v minulosti jako vězení a nikdy nebyl dobyt, se vrátíme stejnou cestou zpět. Nebo máme více dalších možností, pokračovat na Neustadt a do Horní Lužice, na skalní vyhlídku Bastei nebo do Pirny.
Hrad, na kterém se zrodil Kašpárek
Hrad a město Hohnstein (link is external) leží na okraji národního parku Saské Švýcarsko, obklopené lesy, skálami a řekami Labských pískovců.
Hrad Hohnstein představuje symbol města, které se rozkládá na jeho úpatí a jehož ráz vytvářejí půvabné hrázděné domy z 18. a 19. století.
Malebná obec je známá také díky loutkám a loutkoherectví. Loutkoherec Max Jacob, který zde působil od r. 1928, je otcem slavné loutky Kašpárka v takové podobě, v jaké jí známe dnes. Jacob proslavil moderní loutkohru po celém světě. Založil na zdejším hradě divadlo Hohnsteiner Kasper (link is external) (Hohnštejnský Kašpárek), za kterým sem na hrad přijíždělo na představení stále více lidí. V roce 1933 po nástupu nacistů byl na hradě zřízen koncentrační tábor a divadelní společnost se musela z hradu přesunout do vily nazvané Kasperhaus. Po válce Jacob s loutovým divadlem vystupoval dál. Divadlo existuje doposud, stejně jako rukodělná výroba loutek ve městě.
Stopy tohoto loutkového umění lze dodnes vidět na různých místech v obci. Místní sdružení uvádí hry v loutkovém divadle, na malé výstavě jsou k vidění maňásci z různých období a kromě toho se ve městě každoročně koná loutkový festival.
Projekt Turistika bez hranic byl podpořen z Programu Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.