Hora milostná a smrtná

Hora milostná a smrtná

Marek Douša, marek.dousa@ceskesvycarsko.cz

Dějiny se dají vyprávět různě. Zábavně, nebo nudně, z perspektivy chudých nebo bohatých, z perspektivy těch v base nebo těch u moci. Lze se na ně ale podívat i z perspektivy jedné fabriky, jednoho města anebo — pozor — z perspektivy kopce nebo hory!

Takhle to udělal i šéf ústeckého archivu Petr Karlíček, který, jak už to tak chodí, slíbil na začátku, že napíše brožurku o ústecké Mariánské skále. Jenomže jak materiálu, který se tématu týkal, přibývalo, vznikla nakonec kniha — bichle Marijánka/Marienberg s podtitulem Hora milostná a smrtná, která má ve finále čtyři sta stran a prostřednictvím tohoto kopce umožňuje odvyprávět příběh města Ústí nad Labem, respektive města Aussig, protože toto pojmenování bylo historicky používané asi přeci jenom déle.

Pro ústečáky je Marijánka alespoň nějakým způsobem ikonická i dnes. Kdo jiný než oni má a kde jinde než v Ústí nad Labem je přímo ve středu města důl, kde se stále těží? Kde jinde vede jakoby přímo do skály most (samozřejmě Mariánský)?

Petr Karlíček je ovšem v popisu důkladný.

Vysvětlí, kde se tato znělcová skála vzala, řekne nám, jak a kdy na ní těžba začala (a stále neskončila), popíše, co z různých geologických vrstev dokáží vyčíst archeologové a paleontologové a co prozradí archivy.

A potom to vezme podle světových stran. Ze západu na sever, východ a jih a vysvětlí nám, jak se rozvíjelo město, které dnes známe jako krajské, podceňované a často nemilované. Když budete pozorně číst, možná pochopíte, kde se ta momentální nepopularita Ústí nad Labem zrodila, ale také si možná uvědomíte, že ten častý striktní odsudek není tak docela na místě.

Poslední tři kapitoly potom tuto knihu ozvláštňují, dávají jí nový náboj a drajv. Jsou to vzpomínky pamětníků, pověsti a podivuhodné příběhy a také černá kronika. Tento, řekl bych, lidský rozměr najednou čtenářům ukáže příběhy, které si dovedou snadno představit, dají té takzvaně složité historii lidský rozměr a možná je přimějí vrátit se i k předešlému textu, ale hlavně vzít Ústí na milost, protože myslím, že nakonec může být skvělou lokalitou, kde je radost žít.

Na toto téma přidám jednu větu z předmluvy Vladimíra Kaisera, která jako by byla vysazena velkým a tučným fontem (ale není), a která zní takhle: Ústí nad Labem je jedno z nejperverznějších měst v Čechách. Má nádhernou geografickou polohu připomínající města v Toskánsku. Této krajiny si však nikterak neváží...

Krutě přísné, ale přesné.

Na závěr nesmím zapomenout na to, jak je tato kniha vypravena, protože krásně.

Množství fotografií, map i plánů a dalších archiválií zabalili Michal Chodanič & Magdaléna Lindaurová — studio Kapitola — do úhledného balíčku a knihou je radost i jenom listovat.

Marijánka/Marienberg je kniha, která by neměla chybět v knihovničce nejen žádného ústečáka.


Marek Douša, karikaturista, ilustrátor a novinář
Marek Douša

Karikaturista, ilustrátor, novinář Marek Douša žije tam, kde končí naše republika a začínají Labské pískovce, České i Saské Švýcarsko a kde lišky a jiná havěť dává dobrou noc. Žije tu od dětství a bude vám povídat o tom co tu viděl a co ještě uvidí. A občas to možná i nakreslí.

marek.dousa
@ceskesvycarsko.cz

Saxon-Bohemian Switzerland