Čechie-Böhmerland slaví příští rok sto let!
Čechie-Böhmerland slaví příští rok sto let!
Vědí to fandové motocyklů, ale také každý, kdo bydlí nebo navštívil Šluknovský výběžek poslední srpnový víkend v několika posledních desítkách let. Jestli nejste jenom zalezlí doma, prostě tady musíte potkat spanilou jízdu majitelů unikátních motocyklů Čechie-Böhmerland. V roce 2025 oslavíme sto let od zavedení tohoto stroje do výroby.
Letos na podzim jsme se sešli s Janem Němcem, šéfem okresního archivu v Děčíně. Téma rozhovoru nebylo na začátku úplně jasné, ale v podstatě hned se ukázalo, že jestli zavedu řeč právě na tyhle motorky, neudělám chybu.
Honza se tomuto tématu věnuje nejen z podstaty, tedy proto, že je úkolem archiváře udělat v papírech, dokumentech a faktech pořádek, ale také proto, že když vás nějaké téma osloví, nemůžete se ho zbavit.
U Jana Němce hraje svou roli i fakt, že dětství prožil jenom kousek od místa, kde se fenomén Čechie-Böhmerland narodil, tedy v Kunraticích u Šluknova (byli jste tam někdy? Je možné, že právě tady vznikl takový fenomén?).
To povídání bylo moc zajímavé, jak se přesvědčíte v následujícím rozhovoru. Je ale také jasné, že v těch pár minutách nebylo možné téma vyčerpat, bylo možné pouze naznačit, jak to tehdy bylo. Alespoň přibližně.
A postava zakladatele firmy, konstruktéra, který byl vynálezcem tohoto stroje Albina Huga Liebische, který jeho uvedení na silnice prosadil vlastně tak trochu navzdory úřadům je nejenom zábavná, ale taky poučná. Líbil by se mi film o tohle pankáčovi své doby...
Motorky ale nebyly jediné téma, o kterém jsme mluvili. Došlo i na (pre)historii turismu v Českém Švýcarsku a na možné cíle vašich výprav do tohoto kouzelného kraje.
Karikaturista, ilustrátor, novinář Marek Douša žije tam, kde končí naše republika a začínají Labské pískovce, České i Saské Švýcarsko a kde lišky a jiná havěť dává dobrou noc. Žije tu od dětství a bude vám povídat o tom co tu viděl a co ještě uvidí. A občas to možná i nakreslí.
marek.dousa
@ceskesvycarsko.cz