Brtnické ledopády

Priorita (od největší po nejmenší)
490

Brtnické ledopády

Popis

Ledopády je České Švýcarsko protkané celé, mnohé z nich ale za celou zimu nikdo neobjeví, protože se tvoří ve v zimě těžko přístupných místech. Ledopády na Vlčím potoce nedaleko obcí Brtníky a Vlčí hora přístupné jsou a také proto patří k největším zimním lákadlům celého regionu.

Vyrůstají – anebo se spouštějí – především na pískovcových převisech nebo stěnách. Jejich růstu velmi svědčí vydatná sněhová pokrývka a nízké teploty. A nejsou to zamrzlé vodopády, jak si mnozí myslí a v létě jsou pak překvapeni, když na témže místě žádnou vodu nenajdou. Vznikají totiž mrznutím tajícího sněhu.

Když se zima začíná chýlit ke konci, bývají největší. Některé jsou sotva patrné, jiné obrovské a monumentální. Nejde ale jen o jejich tvary a velikost. Ty, kteří se za nimi dychtivě vydávají zasněženou cestou, fascinují především jejich až neskutečné barvy. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu a železité i křemičité písky ledopády zbarvují od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé. Okruh, který je v zimě dobře značen, vede od ledopádu k ledopádu, takže se člověk dostane k Velké a Malé kaskádě, k Oponě, která je se svými temně oranžovými ledovými drapériemi nejznámější a nejobdivovanější, ke Konírně, která je povětšinou nejtmavší, k Betlému, Varhanám, protáhlé Vlčí stěnce a konečně i k Velkému ledovému sloupu, který, jsou-li podmínky ideální, dokáže narůst do skutečně impozantní velikosti. Jeho další zvláštností je barevná škála, která je v některých letech opravdu mnohočetná. Na trase je i Zámecký poklad ve skalním amfiteátru anebo menší, ale krásná Křepelčí stěnka.

Otvírací doba

V zimním období dle klimatických podmínek