Česká Kamenice

Česká Kamenice

Kategorie cíle
Obec
Lokalita
náměstí Míru 219
Město
Česká Kamenice
PSČ
407 21
Země
Česká republika
Otvírací doba

-

Telefon
+420 412 582 600
+420 608 769 768
E-mail
@email
12
50.79936981201172
14.416908264160156
2
1
0
50.79936981
14.41690826

Česká Kamenice - město neokázalých pokladů

Vypravíte-li se na výlet do České Kamenice, brzy zjistíte, že jste se ocitli ve městě plném neobyčejných památek obklopených krásnou okolní přírodou v podobě skalních vyhlídek a zalesněných kopců. Zvu vás tedy na jedinečnou procházku a to nejprve územím městské památkové rezervace, kterou tvoří až šestatřicet objektů!

Nejzachovalejší historické centrum Českého Švýcarska

Českokamenické náměstí je opravdu malebné. Stoupnete-li si přímo do jeho středu, tedy k devítiboké renesanční kašně, a rozhlédnete-li se kolem dokola, jistě vás upoutají nádherné měšťanské domy, jímž vévodí klasicistní radnice (čp. 219) s nápisem na římse portálu Palladium civitatis – Záštita města. Vedle radnice se sebejistě tyčí do výšky originální stavební celek  připomínající „dvojčata“ (čp. 253) – budova bývalého hostince „Adler“ s pozoruhodnou konstrukcí střechy a vysokým dvojštítem. Na opačné straně nezapomeňte navštívit další měšťanský dům (čp. 73), ve kterém je městské informační centrum s příjemnou obsluhou, kde si kromě jiného můžete zakoupit mapu města s vyznačenými památkami a vydat se na historický průzkum městem. Pár metrů nad samotným infocentrem i náměstím stojí další raritka města - goticko-renesanční kostel sv. Jakuba Většího. Zde kromě jiného před více než dvě stě lety hrával na varhany Antonín Dvořák. Kromě prohlídky kostela můžete vystoupit i na 46 metrů vysokou věž, z níž uvidíte především celé historické centrum města jako na dlani, ale i jeho příjemné okolí.

Poutní skvost

Být v České Kamenici a nenavštívit architektonický skvost města v podobě poutní kaple Narození Panny Marie by byl skutku hřích. Vrcholně barokní centrální stavba architekta Octavia Broggia na kruhovém půdorysu s malebnými ambity a kopulovitou střechou z první poloviny 18. století je totiž překrásné místo, plné mystiky a vybízející k duchovnímu rozjímání. Dopřejete-li si prohlídku tohoto objektu, objevíte v centrálním rokokovém oltáři sošku Panny Marie, opředenou řadou zázračných příběhů, které sem přiváděly kdysi davy poutníků…

Zpět do přírody…

Nyní jsme již nabaženi krásou historických a architektonických pokladů města, je tedy čas vyrazit do přírody a nadýchat se vskutku čerstvého vzduchu. Tak například na čedičovou vyhlídku s výstižným názvem Jehla jsou to jen necelé 2 km po modré značce z náměstí. Cesta vede kolem skal se sloupcovitým rozpadem čediče mělkou prohlubeninou zvanou Trpasličí pánev až na ono vysunuté vyhlídkové skalisko. Spatříte odtud nejen celou Českou Kamenici ale i  vrcholky Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. Na protilehlém kopci se tyčí další o trochu vyšší vyhlídka (530 m.n.m.) lehce dostupná opět z centra města v podobě romanticky vyhlížející zříceniny hradu Kamenice s vyhlídkovou věží na vrchu zvaném Zámecký.

Víte, že

…  Město Česká Kamenice je  nositelem titulu Historické město roku 2005.

…  Česká Kamenice  je jediné místo v České republice, kde hraničí hned tři Chráněné krajinné oblasti: Lužické hory, Labské pískovce a České Středohoří…

…V nedalekém Kamenickém Šenově můžete navštívit sklářské muzeum, ve kterém jsou vystaveny exponáty převážně rytého a broušeného skla z místní borsko-šenovské oblasti ze 17. až 20. století? Snadno dostupná je zde také Národní přírodní památka Panská skála (592 m), nejstarší chráněný geologický útvar na českém území. Jeho pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou vedle sebe uspořádány jako píšťaly u kostelních varhan. Pod skálou se nachází malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a plní se srážkovou. Točila se zde také legendární pohádka Pyšná princezna.

Co byste měli vidět

Městská památková zóna – nachází se v ní téměř 40 objektů, které byly prohlášeny kulturní památkou. Střed památkové zóny tvoří náměstí Míru s renesanční devítibokou kašnou a barokní sochou Panny Marie Immaculaty. Mezi nejcennější objekty patří goticko-renesanční kostel sv. Jakuba Staršího, vrcholně-barokní Poutní kaple Narození Panny Marie, Evangelický kostel, budova radnice, Salhausenský zámek, budova Oblastní charity, budova bývalé Spořitelny (dnes městské galerie) a další objekty. Poutní kaple Narození Panny Marie - vrcholně barokní centrální stavbu z 18. století, jejíž zajímavostí je křížová cesta umístěná v ambitech a sochy světců z dílny slavného Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa a fresky Ferdinanda Brunettiho. Poutní kaple je v turistické sezóně přístupná k prohlídkám s průvodcem, v červenci a srpnu denně od 10 do 16 hod., mimo sezónu objednávky výprav přes informační centrum. Hrad Kamenice na Zámeckém vrchu  - romantická zřícenina středověkého hradu na čedičovém vrchu (530m). Na Hrad  se vydáte po zelené z centra města a cesta je dlouhá asi 2 km. Součástí historického areálu je novodobá dřevěná rozhledna, jež nabízí jedinečné pohledy do českokamenického údolí.

Co byste měli zažít

Doporučujeme navštívit pozdně gotický trojlodní kostel sv. Jakuba Staršího a vystoupat na vrchol bývalé městské věže (46 m). Jako odměna na vás čeká nádherný výhled na město a jeho okolí. V kostele sv. Jakuba Staršího s oblibou hrával na varhany sám mladičký hudební skladatel Antonín Dvořák při svém ročním pobytu za účelem zdokonalení se v německém jazyce. V sezóně je možnost prohlídky kostela s průvodcem. Více se dozvíte v informačním středisku na náměstí. Nahlédnout do areálu bývalé letecké podzemní továrny v Rabštejně u obce Janská, budované v průběhu 2. světové války. Svézt se historickým Kamenickým motoráčkem, který jezdí od června do září mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem. Objevit Bratrský oltář- podle lidových vyprávění se zde v letech 1515 – 1614, kdy panství držela protestantská šlechta, tajně scházeli katolíci. Naopak po Bílé hoře se zde měly konat obřady protestantů. Podle jiných zdrojů bylo místo jako poutní zřízeno až roku 1867 a v roce 1887 zde byla umístěna bohatá výzdoba včetně soch a zdobeného dřevěného oltáře. Po II. světové válce místo pustlo a teprve v roce 1993 bylo místo znovu vyčištěno a byla zde umístěna pamětní deska s reliéfem bývalého oltáře. Poničený areál prošel od podzimu 2010, kdy byla zahájena jeho obnova, velkou proměnou. Do romantického lesního zákoutí, 1 km severovýchodně od České Kamenice se vrátila křížová cesta, obnovily sochy a opravila schodiště. Obnovu Oltáře bratří zajistila obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Město Česká Kamenice v rámci projektu Naslouchejte hlasu venkova.

Kam na výlet

Česká Kamenice centrum - skalní vyhlídka Žába - Ponorka - Bratský oltář – Česká Kamenice (5 km) Z náměstí se po žluté vydáme severním směrem Nerudovou ulicí kolem Poutní kaple Narození Panny Marie, zprava obejdeme městské koupaliště a pokračujeme vzhůru ke skalním útvarům a vyhlídkám - k Žábě a Ponorce. Na trase dále mineme pískovcový kužel, zajímavý tím, že na něm před 2. sv. válkou byla osazena pamětní deska Viléma Tella. Po pamětní desce dnes zbyla jen prázdná prohlubeň ve skále. Jen pár kroků od tohoto kamene se nachází (zatím) bezejmenná vyhlídková plošina se zachovalým zábradlím, která je na staré německé mapě pojmenována Joohn-Stein. I zde se nabízí pěkný pohled do krajiny, i když z obou stran sevřený zalesněnými pískovcovými masivy. Po žluté značce pokračujeme dále směrem ke zbytkům skalní výklenkové kaple Nejsvětější Trojice, až dorazíme na konec okruhu - k areálu Bratrského oltáře. Zde je možné pokračovat dále po modré směrem na Lísku do Chřibské, nebo se vrátit kolem Jehly zpět do České Kamenice. Česká Kamenice – vyhlídka Jehla – Líska – Studenec – naučná stezka Okolím Studence – Zlatý vrch – Česká Kamenice (12 km) Po modré značce přes Jehlu, Bratrský oltář, do osady Líska a pod Studenec s možností vystoupat na rozhlednu. Dále po červené k národní přírodní památce Zlatý vrch (27 m dlouhé čedičové sloupce), kde se napojíte na naučnou stezku Okolím Studence, přes Stříbrný vrch zpět do České Kamenice. Česká Kamenice – Zámecký vrch – Kamenický Šenov – Panská skála – Prácheň – Polevsko – Kytlice – Česká Kamenice (14 km) Za historickým sklem po zelené značce přes Zámecký vrch (zřícenina hradu s rozhlednou) do Kamenického Šenova (sklářské muzeum) a dále k Panské skále (kamenné varhany) v obci Prácheň. Po modré do Polevska a po žluté do chalupářské obce Kytlice. Odtud zpět do Č. Kamenice pěšky nebo vlakem. Česká Kamenice – Filipov – Srbská Kamenice – Dolský mlýn – Kamenická Stráň – Růžovský vrch – Janská – Česká Kamenice (20 km) Po modré značce přes Filipov do obce Srbská Kamenice a k ruinám Dolského mlýna. Po žluté prudce vzhůru do Kamenické Stráně s mnoha roubenými domy. Následuje výstup na Růžovský vrch a po žluté sestup do Srbské Kamenice, Janské a zpět do České Kamenice.

Cyklotrasy

Lužickými horami: Česká Kamenice – Kamenický Šenov – Prácheň (Panská skála) – Polevsko – Kytlice – Mlýny – Pustý zámek – Česká Kamenice (22 km) Za malebnou lidovou architekturou: Česká Kamenice – Kunratice – Lipnice – Studený – Rynartice – Jetřichovice – Všemily – Srbská Kamenice – Janská – Česká Kamenice (30 km)

Kam za sportem v létě

Sportovní areál Česká Kamenice - možnost využití sportovního areálu, jehož je ubytovna součástí: florbal, badminton, sálová kopaná, volejbal, nohejbal, basketbal, tenis, ping-pong, házená Městské koupaliště: otevřeno červen - srpen od 10.00 do 19.00 hodin. V případě příznivého počasí lze koupaliště využít již ke konci května nebo i začátkem září a lze i prodloužit užívání do 21.00 hodin.

Kam za sportem v zimě

Polevsko - zalyžovat si můžete v lyžařském areálu Polevsko mezi Medvědím a Polevským vrchem, kde je vlek dlouhý 400 m (poma), a závodní a turistická sjezdovka. Dále v Horní Světlé pod Luží, kde je umělé osvětlení. Pro běžkaře jsou připraveny udržované běžkařské trasy u Polevska, Kytlice a Luže. Další informace Vám poskytneme v Městském informačním středisku.

Cena
Nejbližší stanice
Stanice: Česká Kamenice, Pražská
Vzdálenost:
0,2km

Sdílet

Aktuality z Českého Švýcarska

Česká Kamenice - město neokázalých pokladů

Vypravíte-li se na výlet do České Kamenice, brzy zjistíte, že jste se ocitli ve městě plném neobyčejných památek obklopených krásnou okolní přírodou v podobě skalních vyhlídek a zalesněných kopců. Zvu vás tedy na jedinečnou procházku a to nejprve územím městské památkové rezervace, kterou tvoří až šestatřicet objektů!

Nejzachovalejší historické centrum Českého Švýcarska

Českokamenické náměstí je opravdu malebné. Stoupnete-li si přímo do jeho středu, tedy k devítiboké renesanční kašně, a rozhlédnete-li se kolem dokola, jistě vás upoutají nádherné měšťanské domy, jímž vévodí klasicistní radnice (čp. 219) s nápisem na římse portálu Palladium civitatis – Záštita města. Vedle radnice se sebejistě tyčí do výšky originální stavební celek  připomínající „dvojčata“ (čp. 253) – budova bývalého hostince „Adler“ s pozoruhodnou konstrukcí střechy a vysokým dvojštítem. Na opačné straně nezapomeňte navštívit další měšťanský dům (čp. 73), ve kterém je městské informační centrum s příjemnou obsluhou, kde si kromě jiného můžete zakoupit mapu města s vyznačenými památkami a vydat se na historický průzkum městem. Pár metrů nad samotným infocentrem i náměstím stojí další raritka města - goticko-renesanční kostel sv. Jakuba Většího. Zde kromě jiného před více než dvě stě lety hrával na varhany Antonín Dvořák. Kromě prohlídky kostela můžete vystoupit i na 46 metrů vysokou věž, z níž uvidíte především celé historické centrum města jako na dlani, ale i jeho příjemné okolí.

Poutní skvost

Být v České Kamenici a nenavštívit architektonický skvost města v podobě poutní kaple Narození Panny Marie by byl skutku hřích. Vrcholně barokní centrální stavba architekta Octavia Broggia na kruhovém půdorysu s malebnými ambity a kopulovitou střechou z první poloviny 18. století je totiž překrásné místo, plné mystiky a vybízející k duchovnímu rozjímání. Dopřejete-li si prohlídku tohoto objektu, objevíte v centrálním rokokovém oltáři sošku Panny Marie, opředenou řadou zázračných příběhů, které sem přiváděly kdysi davy poutníků…

Zpět do přírody…

Nyní jsme již nabaženi krásou historických a architektonických pokladů města, je tedy čas vyrazit do přírody a nadýchat se vskutku čerstvého vzduchu. Tak například na čedičovou vyhlídku s výstižným názvem Jehla jsou to jen necelé 2 km po modré značce z náměstí. Cesta vede kolem skal se sloupcovitým rozpadem čediče mělkou prohlubeninou zvanou Trpasličí pánev až na ono vysunuté vyhlídkové skalisko. Spatříte odtud nejen celou Českou Kamenici ale i  vrcholky Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. Na protilehlém kopci se tyčí další o trochu vyšší vyhlídka (530 m.n.m.) lehce dostupná opět z centra města v podobě romanticky vyhlížející zříceniny hradu Kamenice s vyhlídkovou věží na vrchu zvaném Zámecký.

Víte, že

…  Město Česká Kamenice je  nositelem titulu Historické město roku 2005.

…  Česká Kamenice  je jediné místo v České republice, kde hraničí hned tři Chráněné krajinné oblasti: Lužické hory, Labské pískovce a České Středohoří…

…V nedalekém Kamenickém Šenově můžete navštívit sklářské muzeum, ve kterém jsou vystaveny exponáty převážně rytého a broušeného skla z místní borsko-šenovské oblasti ze 17. až 20. století? Snadno dostupná je zde také Národní přírodní památka Panská skála (592 m), nejstarší chráněný geologický útvar na českém území. Jeho pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou vedle sebe uspořádány jako píšťaly u kostelních varhan. Pod skálou se nachází malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a plní se srážkovou. Točila se zde také legendární pohádka Pyšná princezna.

Co byste měli vidět

Městská památková zóna – nachází se v ní téměř 40 objektů, které byly prohlášeny kulturní památkou. Střed památkové zóny tvoří náměstí Míru s renesanční devítibokou kašnou a barokní sochou Panny Marie Immaculaty. Mezi nejcennější objekty patří goticko-renesanční kostel sv. Jakuba Staršího, vrcholně-barokní Poutní kaple Narození Panny Marie, Evangelický kostel, budova radnice, Salhausenský zámek, budova Oblastní charity, budova bývalé Spořitelny (dnes městské galerie) a další objekty. Poutní kaple Narození Panny Marie - vrcholně barokní centrální stavbu z 18. století, jejíž zajímavostí je křížová cesta umístěná v ambitech a sochy světců z dílny slavného Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa a fresky Ferdinanda Brunettiho. Poutní kaple je v turistické sezóně přístupná k prohlídkám s průvodcem, v červenci a srpnu denně od 10 do 16 hod., mimo sezónu objednávky výprav přes informační centrum. Hrad Kamenice na Zámeckém vrchu  - romantická zřícenina středověkého hradu na čedičovém vrchu (530m). Na Hrad  se vydáte po zelené z centra města a cesta je dlouhá asi 2 km. Součástí historického areálu je novodobá dřevěná rozhledna, jež nabízí jedinečné pohledy do českokamenického údolí.

Co byste měli zažít

Doporučujeme navštívit pozdně gotický trojlodní kostel sv. Jakuba Staršího a vystoupat na vrchol bývalé městské věže (46 m). Jako odměna na vás čeká nádherný výhled na město a jeho okolí. V kostele sv. Jakuba Staršího s oblibou hrával na varhany sám mladičký hudební skladatel Antonín Dvořák při svém ročním pobytu za účelem zdokonalení se v německém jazyce. V sezóně je možnost prohlídky kostela s průvodcem. Více se dozvíte v informačním středisku na náměstí. Nahlédnout do areálu bývalé letecké podzemní továrny v Rabštejně u obce Janská, budované v průběhu 2. světové války. Svézt se historickým Kamenickým motoráčkem, který jezdí od června do září mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem. Objevit Bratrský oltář- podle lidových vyprávění se zde v letech 1515 – 1614, kdy panství držela protestantská šlechta, tajně scházeli katolíci. Naopak po Bílé hoře se zde měly konat obřady protestantů. Podle jiných zdrojů bylo místo jako poutní zřízeno až roku 1867 a v roce 1887 zde byla umístěna bohatá výzdoba včetně soch a zdobeného dřevěného oltáře. Po II. světové válce místo pustlo a teprve v roce 1993 bylo místo znovu vyčištěno a byla zde umístěna pamětní deska s reliéfem bývalého oltáře. Poničený areál prošel od podzimu 2010, kdy byla zahájena jeho obnova, velkou proměnou. Do romantického lesního zákoutí, 1 km severovýchodně od České Kamenice se vrátila křížová cesta, obnovily sochy a opravila schodiště. Obnovu Oltáře bratří zajistila obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Město Česká Kamenice v rámci projektu Naslouchejte hlasu venkova.

Kam na výlet

Česká Kamenice centrum - skalní vyhlídka Žába - Ponorka - Bratský oltář – Česká Kamenice (5 km) Z náměstí se po žluté vydáme severním směrem Nerudovou ulicí kolem Poutní kaple Narození Panny Marie, zprava obejdeme městské koupaliště a pokračujeme vzhůru ke skalním útvarům a vyhlídkám - k Žábě a Ponorce. Na trase dále mineme pískovcový kužel, zajímavý tím, že na něm před 2. sv. válkou byla osazena pamětní deska Viléma Tella. Po pamětní desce dnes zbyla jen prázdná prohlubeň ve skále. Jen pár kroků od tohoto kamene se nachází (zatím) bezejmenná vyhlídková plošina se zachovalým zábradlím, která je na staré německé mapě pojmenována Joohn-Stein. I zde se nabízí pěkný pohled do krajiny, i když z obou stran sevřený zalesněnými pískovcovými masivy. Po žluté značce pokračujeme dále směrem ke zbytkům skalní výklenkové kaple Nejsvětější Trojice, až dorazíme na konec okruhu - k areálu Bratrského oltáře. Zde je možné pokračovat dále po modré směrem na Lísku do Chřibské, nebo se vrátit kolem Jehly zpět do České Kamenice. Česká Kamenice – vyhlídka Jehla – Líska – Studenec – naučná stezka Okolím Studence – Zlatý vrch – Česká Kamenice (12 km) Po modré značce přes Jehlu, Bratrský oltář, do osady Líska a pod Studenec s možností vystoupat na rozhlednu. Dále po červené k národní přírodní památce Zlatý vrch (27 m dlouhé čedičové sloupce), kde se napojíte na naučnou stezku Okolím Studence, přes Stříbrný vrch zpět do České Kamenice. Česká Kamenice – Zámecký vrch – Kamenický Šenov – Panská skála – Prácheň – Polevsko – Kytlice – Česká Kamenice (14 km) Za historickým sklem po zelené značce přes Zámecký vrch (zřícenina hradu s rozhlednou) do Kamenického Šenova (sklářské muzeum) a dále k Panské skále (kamenné varhany) v obci Prácheň. Po modré do Polevska a po žluté do chalupářské obce Kytlice. Odtud zpět do Č. Kamenice pěšky nebo vlakem. Česká Kamenice – Filipov – Srbská Kamenice – Dolský mlýn – Kamenická Stráň – Růžovský vrch – Janská – Česká Kamenice (20 km) Po modré značce přes Filipov do obce Srbská Kamenice a k ruinám Dolského mlýna. Po žluté prudce vzhůru do Kamenické Stráně s mnoha roubenými domy. Následuje výstup na Růžovský vrch a po žluté sestup do Srbské Kamenice, Janské a zpět do České Kamenice.

Cyklotrasy

Lužickými horami: Česká Kamenice – Kamenický Šenov – Prácheň (Panská skála) – Polevsko – Kytlice – Mlýny – Pustý zámek – Česká Kamenice (22 km) Za malebnou lidovou architekturou: Česká Kamenice – Kunratice – Lipnice – Studený – Rynartice – Jetřichovice – Všemily – Srbská Kamenice – Janská – Česká Kamenice (30 km)

Kam za sportem v létě

Sportovní areál Česká Kamenice - možnost využití sportovního areálu, jehož je ubytovna součástí: florbal, badminton, sálová kopaná, volejbal, nohejbal, basketbal, tenis, ping-pong, házená Městské koupaliště: otevřeno červen - srpen od 10.00 do 19.00 hodin. V případě příznivého počasí lze koupaliště využít již ke konci května nebo i začátkem září a lze i prodloužit užívání do 21.00 hodin.

Kam za sportem v zimě

Polevsko - zalyžovat si můžete v lyžařském areálu Polevsko mezi Medvědím a Polevským vrchem, kde je vlek dlouhý 400 m (poma), a závodní a turistická sjezdovka. Dále v Horní Světlé pod Luží, kde je umělé osvětlení. Pro běžkaře jsou připraveny udržované běžkařské trasy u Polevska, Kytlice a Luže. Další informace Vám poskytneme v Městském informačním středisku.

Cena
Nejbližší stanice
Stanice: Česká Kamenice, Pražská
Vzdálenost:
0,2km