Benešov nad Ploučnicí
Benešov nad Ploučnicí
-
Benešov nad Ploučnicí
Benešov vznikl ve druhé polovině 13. století v údolí řeky Ploučnice. Leží uprostřed nádherné přírody, v údolí obklopeném lesy při ústí říčky Bystré, vlévající se do Ploučnice. Dominantou města je zámecký areál tvořený šesti zámky s přilehlými hospodářskými budovami. Blízké okolí je vhodné nejen pro pěší turistiku. Oblíbené výletní cíle se nacházejí v chráněných oblastech CHKO České středohoří, národní park České Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a Lužické hory. V Benešově nad Ploučnicí byla v roce 2013 dobudována Ústeckým krajem cyklostezka Ploučnice.
Město je obklopeno nádhernou přírodou, leží v údolí obklopeném lesy, při ústí říčky Bystré, vlévající se do Ploučnice. Benešov vzniká ve druhé polovině 13. století v údolí řeky Ploučnice. Dominantou města je zámecký areál tvořen šesti zámky s přilehlými hospodářskými budovami. Blízké okolí je vhodné nejen pro pěší turistiku. Oblíbené výletní cíle se nacházejí v dalších chráněných oblastech: CHKO České Středohoří, Národní park České Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a Lužické hory. V Benešově nad Ploučnicí byla v roce 2013 dobudována Ústeckým krajem cyklostezka Ploučnice.
Co byste měli vidět
Zámky - v Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.
Konojedský dům - v blízkosti obou zámků vznikla i další šlechtická sídla. Současně s kostelem nechal Bedřich ze Salhausenu postavit i další šlechtické paláce, např. Starchedelovský dům, později zvaný Ballamský, dále menší palác před kostelem, původně zvaný Dubanský a později Konojedský dům. S rodem Sallhausenů je spojován největší rozkvět Benešova n. Pl.
Kostel Narození Panny Marie – vystavěn v letech 1483-1557 na malém návrší v severovýchodní části města. Do pozdně gotického trojlodního chrámu s podélně protaženým presbytářem byla zahrnuta i starší strážní věž, součást původních městských hradeb.
Mariánský sloup - barokní pískovcový, stojící na hranolovém podstavci. Je vysoký 14,6 m a pochází z r. 1742.
Vyhlídka na Sokolském vrchu - je zhruba 15 minut z náměstí k jihu, stavba má velmi zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu (220 m.n.m. ). K vyhlídce se také dostanete cestou od železničního přejezdu po turistické značce. Vyhlídka je volně přístupná.
Cyklostezka Ploučnice - vede z Děčína až do Starého Šachova, na hranice s Libereckým krajem. Zelená cyklomagistrála se vine členitou a malebnou krajinou okolí řeky Ploučnice, jejíž meandry prochází velkoplošnými chráněnými oblastmi Přírodního parku Ještěd, CHKO Lužické hory, Kokořínska, Českého středohoří a Labských pískovců.
Víte, že ...
… benešovské letní kino vybudované v roce 1961 je jako jediné v okrese Děčín dodnes funkční? Promítací měsíce jsou červen – září.
Kam za sportem
Možnost sportovního vyžití mají zájemci ve 3 budovách - Sokolovna a tělocvičny ve dvou budovách Základní školy. V Sokolovně se pravidelně konají tréninky horolezců, aerobik, zumba a množství dalších aktivit. Obě tělocvičny na Základní škole jsou s výjimkou hlavních prázdnin plně využívané místními i přespolními sportovci.
Dále jsou k dispozici tenisové kurty a travnaté fotbalové hřiště. Téměř všechny sporty zaštiťuje Místní sportovní klub Benešov nad Ploučnicí.
Hojně navštěvované je termální koupaliště, v jehož areálu je hřiště na plážový volejbal a asfaltové hřiště na nohejbal.
Kam za kulturou
Městské kulturní zařízení – Městské kino: budova z roku 1927, která prošla několika rekonstrukcemi. Jelikož byla koncipována jako tzv. „kinotheátr“ disponuje hlubokým jevištěm, které pojme početnější divadelní či hudební soubory. Kromě promítání (nedávná digitalizace) se v kulturním zařízení konají již zmíněná divadelní představení, koncerty, plesy, výstavy a soutěže.
Kam na výlet
Z Benešova nad Ploučnicí můžete vyrazit všemi směry a nikdy nebudete zklamáni. Pro kratší výlety lze doporučit výšlap na některý z vrchů, které dávají městu ochranu před živly, na Táborský, Sokolský nebo Ostrý vrch. Z Táborského vrchu uvidíte město od severu, z Ostrého vrchu se otevírá překrásný výhled do údolí Ploučnice a na Sokolském vrchu najdete Ploučnickou vyhlídku s výhledem z jihu. Pokud budete zdatnější, můžete pokračovat po cyklostezce na Ostrém vrchu směrem k blízkému Františkovu nad Ploučnicí, kde narazíte na zříceninu hradu Ostrý. Ke zřícenině se však dostanete i po turistické trase údolím řeky Ploučnice, v jejíž polovině narazíte na přírodní vodopád s tajuplnou jeskyní. Zdatnější jedinci si vyšlápnou do osady Ovesná, která je součástí města, pokochají se výhledem na celé údolí Benešovska. Cyklisté si mohou zkusit vyšlápnout na kole na samý horizont – je to trasa velmi známého cyklistického závodu Peklo severu.
Procházka historickým centrem - Návštěvníku, jenž bude procházet úzkými ulicemi historického centra města, neunikne zvláštní atmosféra, daná pohnutými osudy zdejších obyvatel. Město několikrát v historii zdevastoval zničující požár, obyvatelé byli zdecimováni morovými ranami, a aby toho nebylo málo, střídala se zde vojska, která město několikrát za sebou obsadila, nechala se živit místními usedlíky a zničila, na co přišla. Leč lidský duch je nezlomný a po každé takové ráně se město opět postavilo na nohy, aby dnešním obyvatelům dalo domov a návštěvníků zajímavý exkurs do dob dávno minulých.