Rudolf Jenatschke, fotograf a kněz

Rudolf Jenatschke, fotograf a kněz

Marek Douša, marek.dousa@ceskesvycarsko.cz

Rudolf Jenatschke se narodil 11. prosince 1879 v Neštěmicích, pro nás je ovšem zajímavější datum 17. července 1904, kdy ho jako novosvěceného kněze poslal ústecký vikariát do Krásné Lípy, aby se tu stal kaplanem. 

Nebudeme tak docela sledovat Jenatschkeho církevní kariéru, ale krásnolipský kostel má přesto v našem příběhu důležitou roli, neboť se při rekonstrukci jeho věže seznámil s klempířským učněm, který mu půjčil fotoaparát a právě odněkud z věže vznikly první Rudolfovy fotografie a ty se, sen každého začínajícího fotografa, zalíbili krásnolipskému publiku, místnímu knihkupci dokonce natolik, že je odkoupil, vydal a prodával jako pohlednice.

(Je zvláštní, jak je ten pohled z věže matoucí i když náměstí samo je si stále velice podobné. Přirozený a logický pohled na něj je pro mě, ale předpokládám i pro většinu návštěvníků Krásné Lípy ten z opačné strany. Tedy ne z kostela, ale s kostelem.)

Rudolf Jenatschke byl z Krásné Lípy převelen v roce 1907 a nevíme jestli ještě existují nějaké další  fotografie z této lokality, ale rozhodně se sem často vracel o čemž svědčí jeho přátelství s místním hudebníkem Augustem Stradalem.

Jisté je i to, že Jenatschke i dále fotografoval a to tak, že velmi intenzivně.

Některé jeho snímky se objevovali ve vlastivědných publikacích i po druhé válce, tedy v době, kdy musel opustit republiku, ale o tom kolik jich skutečně je a jak mohou být cenné nejenom pro historiky jsme se přesvědčili v roce 2020, kdy péčí archivu města Ústí nad Labem i ústeckého muzea vznikla rozsáhlá monografie s podtitulem Kněz posedlý fotografií a to jenom díky tomu, že se v nepopsaných částech depozitáře objevil celý konvolut dosud neznámých fotografií.

Jak píší historici: Jenatschke měl štěstí, že se fotografií neživil a to ne proto, že by nebyl dostatečně dobrý, ale proto, že nemusel fotografovat to, co by musel, ale to co chtěl. Tím pádem zachycoval i situace na první pohled běžné a v tu chvili třeba nezajímavé, jak ale víme, pohled na takovéto motivy je po sto letech úplně jiný...

Ve zmiňované monografii nalezneme fotografie hlavně z Ústí nad Labem a z údolí (a do údolí) Labe, ale najdeme tu i kolorované diapozitivy z Mezní Louky, z Edmundovy soutěsky nebo z Kyjovského údolí.

kyjovske udoli

A jestli se nemýlí zdroje blízké kavárně ústeckého muzea, nepopsaných a tedy zatím neprozkoumaných Jenatschkových fotografií je tu ještě nezanedbatelné množství.


Marek Douša, karikaturista, ilustrátor a novinář
Marek Douša

Karikaturista, ilustrátor, novinář Marek Douša žije tam, kde končí naše republika a začínají Labské pískovce, České i Saské Švýcarsko a kde lišky a jiná havěť dává dobrou noc. Žije tu od dětství a bude vám povídat o tom co tu viděl a co ještě uvidí. A občas to možná i nakreslí.

marek.dousa
@ceskesvycarsko.cz