Tisková zpráva: Českému Švýcarsku denně uteče devět milionů korun, čeká na pomoc státu

Tisková zpráva: Českému Švýcarsku denně uteče devět milionů korun, čeká na pomoc státu

Jan Šmíd

České Švýcarsko

Tisková zpráva - stáhnout tiskovou zprávu v PDF

Českému Švýcarsku denně uteče devět milionů korun, čeká na pomoc státu


Saská vláda přitom kompenzuje podnikatelům v řádech 5 až 10 tisíc eur


(KRÁSNÁ LÍPA, 5. září 2022) – Podnikatelé v Českém Švýcarsku stále upínají naděje v pomoc s ekonomickými dopady požáru v národním parku. Přestože od dohašení ohně uběhlo už více než tři týdny, stát zatím nepřišel s koncepčním řešením podpory místním obcím a podnikatelům. Destinační agentura České Švýcarsko ve spolupráci s Ústeckým krajem vyčíslili aktuální škody jen v cestovním ruchu na 487 milionů korun. Každý den navíc přichází region o dalších 9 milionů korun, které tam mohli nechat za ubytování a jiné služby turisté. Ti ale bohužel nejezdí. Mnozí podnikatelé se obávají, jestli ustojí situaci do další sezóny. Turisticky nejnavštěvovanější místa – Pravčická brána a soutěsky na řece Kamenici – jsou totiž uzavřeny. A stále není jasné, kdy je Správa národního parku znovu zpřístupní.


Letošní turistická sezóna je ztracená. Na tom se shodují podnikatelé napříč celým Českým Švýcarskem. Zatím marně doufají, že s pomocí přijde stát. „Stále žijeme nadějí, že vznikne systémové řešení na úrovni vlády České republiky. Vezměme si příklad z Německa, kde saská vláda již na konci srpna přistoupila k rychlým kompenzacím a podnikatelům vyplácí řádově 5 až 10 tisíc eur. Přitom rozsah požáru na české straně byl zhruba 5x větší. Pokud nepřijdou alespoň částečné kompenzace na pokrytí ztrát, tedy na pokrytí mzdových a režijních nákladů, bohužel to může některé podniky ohrozit existenčně," upozorňuje Jan Šmíd, ředitel destinační agentury České Švýcarsko.

 

S pomocí přichází Ústecký kraj

Klíčové je do regionu i teď, na sklonku hlavní sezóny, přilákat návštěvníky. Od 1. září 2022 se sice v Národním parku České Švýcarsko zpřístupnily některé trasy, nejoblíbenější cíle pro turisty – Pravčická brána a soutěsky na řece Kamenici – však zůstávají nadále uzavřené. Podpořit návštěvnost dalších míst v destinaci mají pomoci některá opatření Ústeckého kraje. „Všichni tušíme, že si příroda dokáže pomoct sama, teď zbývá pomoci lidem. Ústecký kraj proto připravil řadu opatření, která by měla zmírnit ztráty vzniklé místním občanům a podnikatelům. Pro jednotky dobrovolných hasičů je připraveno 10 milionů korun na obnovení zásahem poškozeného majetku. Pro obec Hřensko připravuje kraj 1 milion korun na obnovu parkoviště poškozeného při zásahu hasičů. Podnikatelé získají krajské vouchery, které by měly pomoci místním ubytovatelům v období mimo turistickou sezónu a motivovat návštěvníky k příjezdu do regionu. Chceme také zatraktivnit pobyt hostů v postižené oblasti volnou jízdenkou DÚK pro ubytované,“ uvádí náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák.

 

Stamilionové ztráty podnikatelů každým dnem rostou

Jen škody na cestovním ruchu k 31. srpnu 2022 činí 487 milionů korun, škody na infrastruktuře jsou odhadovány na 150 milionů korun. Podle poradce ministra pro místní rozvoj Lea Steinera stál zásah jednotek IZS půl miliardy korun. Celkové škody se tak v tuto chvíli přehouply přes miliardu – souhrnná kalkulace zatím ukazuje 1,12 miliardy korun.

Tíživou situaci nejhůře vnímají právě místní podnikatelé. Návštěvnost se totiž stále pohybuje jen mezi 40 až 60 % obvyklého stavu v tomto období: „Co propukl požár, kdy se Garden Hotel Mezná i U Fořta na Mezní Louce ocitly v uzavřeném území, snažili jsme se aspoň být nápomocní zasahujícím. Vydali jsme přes 3 tisíce jídel pro jednotky IZS – i z uzavřené Vysoké Lípy, ubytovávali jsme všechny potřebné. Od 1. září teď máme konečně otevřené provozovny. Sezóna je však téměř u konce, a my místo toho, abychom poskytovali služby turistům, se staráme o svých 60 zaměstnanců. Není jednoduché otevřít hotel ani restauraci ze dne na den, konkrétní řešení kompenzací je přitom v nedohlednu. Je to pro nás velmi frustrující. Každý den tratíme stovky tisíc korun," říká Jaroslav Suchánek, majitel hotelů a restaurací skupiny Symbiola.

Optimističtější není ani Roman Pluháček, majitel Resortu Mezná: „Od 1. září jsou u nás dveře otevřené. Ubytovaných je však jen hrstka z původních rezervací a nemáme vidinu razantního zlepšení. Prodlužování uzávěr velice ovlivňuje návštěvnost resortu a pokud se co nejdříve neotevře Pravčická brána nebo soutěsky, nemůžeme rozhodně očekávat zásadní zlepšení. Škody nám denně narůstají o desítky tisíc korun, a nejen my máme obavy o naši další existenci." 

 

Destinační agentura plánuje další kroky na podporu turismu

Pomoci oživit turismus v destinaci během podzimní sezóny má propagační kampaň, kterou chystá destinační agentura České Švýcarsko díky podpoře Ústeckého kraje. Zaměří se na méně známá místa destinace a podporu mimosezóny „Velmi soucítíme s poškozenými v oblastech, které zůstávají návštěvníkům i nadále uzavřené. Zároveň bychom si přáli vrátit do regionu turistický život – a je tu spousta míst, která nabízejí bohaté možnosti pro milovníky turistiky, sportu, kultury nebo kvalitní gastronomie. Ač stále věříme, že podnikatelům finančně pomůže stát, jsou to právě návštěvníci, kdo je pro místní hlavní motivací pokračovat a zvládnout i takto svízelnou situaci,“ uzavírá Jan Šmíd. Pomocnou ruku nabídla také agentura CzechTourism, která přispívá k propagaci a propojuje o.p.s. s velkými firmami, jež chtějí poškozeným rovněž pomoci.

České Švýcarsko o.p.s od propuknutí požáru iniciuje jednání ohledně navrácení života do regionu, jehož každý 10. obyvatel pracuje v turistickém ruchu. Intenzivně spolupracuje s vedením Ústeckého kraje na podmínkách zavádění ubytovacích voucherů a systému bezplatné dopravy pro ubytované. Poskytuje informační servis pro obce, místní podnikatele i státní správu. Díky agentuře také vznikla pracovní skupina pro obnovu Českého Švýcarska po požáru.

 

Více informací najdete na www.ceskesvycarsko.cz nebo FB stránce České Švýcarsko – excelentní destinace.



 Kontakt pro média: 

Jan Šmíd

Ředitel České Švýcarsko o.p.s.

Tel.: +420 777 819 184

Email: jan.smid@ceskesvycarsko.cz


O Českém Švýcarsku o.p.s.

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko je státem certifikovanou destinační agenturou, která již dvě desetiletí zajišťuje rozvoj regionu, pečuje o udržitelný cestovní ruch, environmentální vzdělávání, rozvoj turistické infrastruktury, dopravy a destinační management. Společnost sdružuje v rámci Destinačního fondu na 100 aktérů z řad podnikatelů ve službách, obcí, neziskových a rozvojových organizací. Za dvacet let existence se svou činností zasloužila o rozšíření sítě turistických cest a informačních tabulí, vznik řady nových linek včetně napojení na Liberecký kraj a Sasko, dále o rozvoj přeshraniční spolupráce, vzdělávání asi 9500 dětí v rámci environmentálních programů, vznik řady známých produktů cestovního ruchu jako Křinická cyklostezka, Hřebenovka nebo Dráha národního parku, certifikaci regionálních produktů, systém školení průvodců a pracovníků informačních center nebo vznik stálé expozice o přírodě národního parku v Domě Českého Švýcarska.

Stáhnout tiskovou zprávu v PDF