Dolní Poustevna
Dolní Poustevna
-
První údaj o Dolní Poustevně pochází z roku 1213 - při vytyčování hranice mezi českým královstvím a míšeňským biskupstvím se zeměměřiči setkali v místech dnešní obce s poustevníkem - odtud tedy asi název obce.
Dolní Poustevna sousedí s německým městem Sebnitz, které je branou do zadního Saského Švýcarska. Ve středověku se město nacházelo na obchodní solné stezce z Halle a Míšně do Šluknova a dále do Čech.
Dolní Poustevna byla známa v celých severních Čechách a Sasku svou ruční papírnou (1579-1906) a výrobou umělých květin.
Železnice vede do města od roku 1904 a blízké době bude opět obnoveno spojení mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz, které bylo přerušeno po roce 1945. Obnovení této tratě, plánované na první polovinu roku 2014, bude mít přínos pro turistiku, neboť se propojí národní parky České a Saské Švýcarsko. Dále se ve městě nachází hraniční automobilový přejezd, který ročně využije více jak 2 milióny turistů.
Co byste měli vidět
Vrch Poustevník (454 m) – místní název Špičák, který vznikl sopečnou činností. Vrch se nachází mezi Horní Poustevnou a Novou Vískou a jedná se o oblíbené vyhlídkové místo, na které povede naučná stezka po kamenných památkách. Na vrcholu kopce původně stál kamenný kříž postavený Pruskými vojáky v roce 1866.
Barokní socha Piety (1748) - nalezneme ji ve středu města, u přechodu do Sebnitz. V zadní partii sochy je umístěn relikviář. Kulturní památkou je od r. 1966 a v roce 2005 byla socha zrestaurována.
Pomník „U bílé paní“ (1801) - nachází se na cestě z města k bývalé Maxově boudě. Podle pověsti zde zabil vidlemi statkář vojáka, který se na tomto místě tajně scházel s jeho ženou. Hříšnice se tu podle pověsti zjevuje dodnes a volá marně svého milence.
Bývalý evangelický kostel ( z r. 1937) v centru města - nedostavěn, později ruina, která byla v roce 2009 zrekonstruována na „Centrum setkávání v Dolní Poustevně“ s vyhlídkovou věží. Interiér kostela je přebudován na velký koncertní a divadelní sál.
Kostel Archanděla Michaela byl postaven v letech 1854-55 v pseudogotickém slohu. Oltáře jsou v témž slohu a na hlavním oltáři je pak obraz od J. Grusse z Litoměřic z roku 1826.
Oltář sv. Jana Nepomuckého je od J. Hájka z roku 1769 a byl přenesen z původní kamenné kaple, která stávala vedle nynější mexické restaurace (Andresovi). Toto místo je vyznačeno vysázenými lípami a uprostřed stojí podstavec s křížem z 19. století.
Kostelík Panny Marie - v části Markéta založené r. 1667 a pojmenované podle hraběnky Margarety Slavatové je malebný kostelík Panny Marie z roku 1854. U kostelíku se nachází hřbitov založený v roce 1874 a sloužící celé Horní Poustevně.
Rozhledna Tanečnice (596 m) – 3 km JV od města (přes německé území), věž z r. 1904, vysoká 26 m, nejsevernější rozhledna v ČR. Jeden z nejkrásnějších výhledů severních Čech (Krkonoše, skály Saského Švýcarska, apod.); na vrchu se nachází restaurace.
Další cíle v sousedním Sebnitz
Urzeitpark / Park pravěku v Sebnitz – hned za hraničním přechodem doleva. Sochy pravěkých ještěrů a dinosaurů.
Muzeum Afrikahaus, ve starém hrázděném domě, 4 000 exponátů z Afriky
Muzeum Alfreda Meicheho, ve starém hrázděném domě, expozice dějin výroby umělých květin, lidového umění, dějin města, galerie.
Deutsche Kunstblume Sebnitz - Dílna s výrobou umělých květin, prohlídkou a možností prodeje. Demonstruje významné odvětví, které se z Číny, Itálie a Francie rozšířilo do Německa a poté přes Mikulášovice (1810) a Dolní Poustevnu do Sebnitz (1834). Dnes je výroba umělých květin zachována na českém území pouze ve Velkém Šenově (Centroflor).
Velké knihkupectví Buchhandlung Sebnitz na náměstí, nejrozsáhlejší výběr literatury a map o Českosaském Švýcarsku a severních Čechách
Nádraží Sebnitz – renovované jako turistické místo pro nástupy k výletům, podoba čekárny odpovídá 30. letům 20. století, nápisy i v češtině, expozice motocyklů (veteránů).
Co byste měli zažít
Nenechte si ujít sennou, mořskou nebo pupalkovou lázeň v relaxačních bylinných lázních Dr. Petzold Bad v Sebnitz (1 km od Dolní Poustevny) Venkovní a vnitřní bazény, celoročně otevřeno včetně saun, zábalů, masáží. Vrcholem je procedura zvaná koupel hraběnky Coselové (pro 2 osoby), zakončená popíjením sektu přímo ve starodávné vaně.
Kam za kulturou
Mezinárodní loutkový festival (konec září) – v loutkovém divadle, amatérské i profesionální soubory se svou tvorbou
Rockový festival na Čtverci (srpen)
Kytarové koncerty v loutkovém divadle nebo v Centru setkávání (duben, listopad)
„Centrum setkávání v Dolní Poustevně“ – v bývalém evangelickém kostele, pravidelné akce (dle kulturního kalendáře)
Sebnitzer Blumentage (duben) – slavnosti jara na náměstí v Sebnitz s programem.
Kam za sportem
Turistický pochod „Severní stopou“ (vždy druhou sobotu v květnu), mezinárodní turistický pochod v okolí Dolní Poustevny, pořádá KČT Dolní Poustevna a je pravidelně organizovaný již od roku 1977; jedná se o nejúspěšnější turistickou akci Ústeckého kraje.
Sportovní hala (pod nádražím)
Víceúčelové hřiště s umělým povrchem (u Národního domu)
Letní koupaliště v Sebnitz - Lázně Dr. Petzolda od června do srpna, 10.00 – 20.00 hod
Lanové centrum v Sebnitz, za hranicí u restaurace Forellenschänke, tel. 0049 35971-809587
Co v zimě
Sjezdové tratě (umělé osvětlení), svah 300 m v Rugiswalde (5 km, přes Sebnitz vzhůru směr Neustadt, odbočka vpravo) a v Sebnitz (1 km, za bývalým hraničním přechodem doleva vzhůru k tzv. Sebnickému lesu/Sebnitzer Wald)
Udržované běžecké tratě v Sebnickém lese.
Tipy na výlety
Vycházka na Čtverec – Karolíniným údolím k restauraci a střelnici Čtverec v lese – zpět možno po modré značce do Horní Poustevny.
D. Poustevna – Forellenschänke - Tanečnice – Mikukášovice dolní nádraží – Vilémovský viadukt – D. Poustevna
Přes hraniční přechod po značných cestách přes německé území na vrchol Tanečnice k rozhledně (výhled od Krkonoš ke Krušným horám). Občerstvení v chatě.
Po modré značce až pod Vilémovský viadukt, kdysi druhý největší v Čechách, a potom po neznačené cestě údolím Vilémovského potoka zpět do D. Poustevny – cca 13 km.
D. Poustevna – býv. Maxova bouda – Rugiswalde – Unger – Sebnitz – Dolní Poustevna
Neznačená cesta kolem nádraží do lesů k býv. Maxově boudě, přes hranici do obce Rugiswalde (lyžařské vleky). Lesem po značkách přes silnici na horu Unger k chatě rozhledně, vynikající výhled. Po červené sestup do Sebnitz, z náměstí podle směrovek k přechodu a do D. Poustevny - 16 km.
Naučná stezka po kamenných památkách – mapuje kamenné kříže, vede z Dolní Poustevny přes Horní Poustevnu, na vrch Poustevník a na Novou Vísku.
Hinterhermsdorf (staré podstávkové domy, letovisko) s výletem do soutěsky Křinice (plavba na lodičkách v Ober Schleuse).
Tyto cíle lze navštívit zejména ve spojení se značenými cyklotrasami vedoucími celým Šluknovském i oblastí Českosaského Švýcarska.
Ubytování / stravování
Penzion – Restaurace – Pivnice U Krejzů ve středu města, Iveta Vodrážková, tel. +420 412 397 822, 20 lůžek/5 pokojů
Restaurace Čtverec, směr Vilémov, výletiště a střelnice Čtverec, Josef Křivonoska, tel. +420 412 397 547
Mexická restaurace Chiles Restaurant – Daniel Andres, tel. +420 412 397 550
Fajn Restaurant - Zdeněk Bašta, tel. +420 602 335 299
Motorest Dolina – u silnice v lese směr Vilémov (Walter Richter), tel. +420 412 397 683
V Sebnitz, blízko hraničního přechodu:
Restaurace "Forellenschänke", Mannsgrabenweg 14, tel. 0049 35971 80668, vhodná pro rodiny s dětmi. Dětský areá, minigolf, rybník.
Výletní restaurace Am Bergkeller, Bergstr. 27, tel.0049 35971-53589 - směr Forellenschänke, dále vzhůru ulicí Bergstraße, útulná restaurace s krásným výhledem („der Balkon von Sebnitz“).
-