Růžovský vrch
Růžovský vrch
Růžovský vrch
Přírodní rezervace Růžák (118 ha) – nejvyšší bod Národního parku České Švýcarsko (619 m) a dominanta celé oblasti. Je nejmohutnější třetihorní čedičovou vyvřelinou v celém Českosaském Švýcarsku. Předmětem ochrany jsou zde zachovalá přirozená lesní společenstva s pralesovitým charakterem a s charakteristickými druhy rostlinných společenstev jako např. mařinka vonná, strdivka jednokvětá, pitulník horský, kyčelnice devítilistá a cibulkonosná aj. Najdeme zde také charakteristické obyvatele zachovalých listnatých lesů, např. holuba doupňáka, žlunu šedou, plcha velkého, netopýra rezavého nebo čolka horského. Dříve na vrcholu stávala chata s rozhlednou. Dnes vzrostlý bukový les, bez výhledu.
Pro svou osamocenou polohu a dominantní pozici v krajině se Růžovskému vrchu říká "Děčínská Fudžijama". Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.
Z obce Růžová vede na vrchol žlutě značená trasa s celkovým převýšením zhruba 270 metrů. Výstupová trasa na Růžovský vrch směřuje do polí východně od obce. Odtud se naskýtá první pohled na monumentální kopec s více než 250 metrů vysokými svahy. Tento pohled vynikne zvláště odpoledne, kdy máte slunce v zádech. Vlastní výstup začíná až téměř po třech kilometrech pochodu, kdy se teprve ocitáte na úpatí. Terén se zde příkře zvedá vzhůru, což je dáno přítomností lávového tělesa z tvrdého čediče, které kdysi proniklo do pískovcových vrstev a utuhlo v nich jako podpovrchový sopečný peň. Ještě před prvními serpentinami vás přivítá cedule chráněného území, která prozradí, že Růžák je národní přírodní rezervací a to jednou z nejvýznamnějších v celém Ústeckém kraji. Má rozlohu celých 118 ha a zahrnuje prakticky celý kopec.